Welcome to Delicate template
Header
Just another WordPress site
Header

02.08.2014 – Pożar zboża na pniu, ścierniska i samochodu. – Śmiłowo

Sierpień 4th, 2014 | Posted by Remigiusz Bilski in 2014 | Interwencje

W sobotę 02 sierpnia br. o godz. 13.27 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze samochodu ciężarowego, zboża na pniu oraz ścierniska w miejscowości Śmiłowo.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował dwa zastępy (GCBA, GBARt) z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy (GBA, GBARt) OSP Ostroróg, dwa zastępy (GCBA, GBA) OSP Przecław, jeden zastęp GCBA OSP Baborowo, OSP Obrzycko, jeden zastęp GBA OSP Brodziszewo, OSP Binino, OSP Pamiatkowo, OSP Otorowo oraz powiadomił Policję i Pogotowie Ratunkowe.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali pożar samochodu ciężarowego, który był objęty cały ogniem, wokół samochodu paliło się zboże na pniu oraz słoma po kombajnie. Ze względu na silny wiatr pożar szybko się rozprzestrzeniał.
Działania zastępów SP polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu sześciu  prądów gaśniczych wody w natarciu na palącą się słomę, ściernisko i samochód ciężarowy oraz podaniu czterech prądów gaśniczych wody w obronie na pobliskie zboże na pniu. 
Spaleniu uległo: 3 ha zboża na pniu, 1 ha słomy po kombajnie, 1 ha ścierniska, sam. ciężarowy marki DAF, natomiast uratowano ok. 40 hektarów zboża na pniu.
Wstępne straty wyniosły 120 tys, uratowano mienie o wartości 500 tys.
W działaniach trwających blisko 2 godz. brało udział 13 zastępów (69 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotoiw Ratunkowe oraz Policja.

Tekst: sekc. Łukasz Kawka KP PSP SZAMOTUŁY
Foto.: Patryk Ruta

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Responses are currently closed, but you can trackback.